A Kutyaápolás a GAZDIK kötelessége!!!

MENÜ

 

Fürdetés:                                           

 

Különösen a nyírós fajtákra vonatkozik, hogy nem lehet tökéletes munkát végezni  fürdetés és alapos kiszárítás nélkül. A még meg nem fürdetett ebet géppel vagy ollóval előnyírjuk, és azután fürdetjük. Ha szükséges, és a gazdi kéri, fürdés közben végezzük el a bűzmirigy kiürítését is. A szép tiszta, és megfelelően megszárított kutya már gyönyörűen fazonra nyírható.

 

Más szőrtípusoknál nem feltétlenül fontos a fürdetés, de sok esetben ajánlott. Egy trimmelős szőrzetű kutyát (szálkás szőrű tacskó) például nem kell mindenképpen megfürdetni trimmelés után. Sokkal szebb eredményt érhetünk el azonban egy komplex kezeléssel.

Idős, vagy beteg kutyánál esetleg elmaradhat ez a művelet, ha nem bírja a fürdetést, ezzel ne gyötörjük a kutyust. Ne aggódjunk feleslegesen, a kutyák legnagyobb részének a fürdetés kifejezetten kellemes élményt jelent.

 

A szőrzet alapos kifésülése

 

A szőrzet kifésülése, bontása a rövid szőrű fajták kivételével minden kutyánál fontos művelet a kutyakozmetikában. A szőrzet alapos kifésülése, kibontása nélkül nem lehet szépen, egyenletesen nyírni, de rendesen fürdetni sem. A csomók közt ott marad a szennyeződés, a beragadt növényi darabkák.

A fésülés mindig a fürdetés előtt történik, a fürdetőbe bevitt kutyus mindig tökéletesen csomómentes!

A hosszú szőrű kutyusokat hozzá kell szoktatni az otthoni fésülgetéshez már kölyökkorban. A rendszeresen (legalább hetente 1x) fésült kutya a kutyakozmetikában sokkal könnyebben kezelhető, és szebb fazonokra nyírható.

A szőrzet típusától és hosszától függően különböző eszközökkel lehet kibontani a kutya szőrzetét, ezek otthoni használatához kérjen tanácsot kutyakozmetikusától!

 

Kutyakozmetika : standardnak megfelelő és egyedi nyírás.

 

Nyírás standard és egyedi igények szerint

 

A kutyatartók közül sokan azért viszik kutyakozmetikába kedvencüket, hogy az általuk megszeretett fajta standardjának megfelelő külsőt alakíttassanak ki (géppel és ollóval) kutyájuknak. A "nyírós" szőrzettel rendelkező kutyák közül például az uszkárok tartoznak ide. Több kiállítási fazon is létezik, a standardnak megfelelő nyírást igény szerint a kutyakozmetikustól kell kérni.

Vannak olyan kutyusok is, melyek fajtastandardja nyírást nem enged, de a gazdi nem viszi kiállításra kutyáját, és a hosszú szőrzet ápolása otthon gyakran nehézkes. Ide tartozik a Bichon bolognese, a Shi-tzu, a Yorkshire terrier, stb. A gazdi elképzelése szerint ebben az esetben egyedileg nyírjuk a kutyát.

A nemezes szőrtípusú kutyák szőre is csak megfelelő ápolás mellett szép, ha valakinek sem szakértelme, sem türelme nincs ehhez, le lehet nyírni géppel. Természetesen a fajtajelleg így nem őrizhető meg, de tiszta, egészséges és életvidám kutyánk lesz. A szőrzet bármikor visszanöveszthető, és megfelelő gondozás mellett kialakítható a szalagos illetve zsinóros szőrzet. Tévhit például, hogy a puli megvakul, ha lenyírják a szem előtti szőrt. Fokozatosan kell a fényhez szoktatni, de nem szenved károsodást a látása.

A trimmelős szőrzetű kutyák szőrzete gépi nyírásnál nagy mértékben roncsolódik, utána a kutya nagy valószínűséggel nem trimmelhető. Ezért ezeket a kutyákat csak akkor nyírassuk le géppel, ha feltétlenül indokolt (beteg, sérült, idős eb).

 

Kézi trimmelés , kutyakozmetikus kézzel trimmel


A trimmelés


A trimmelés a kutyakozmetikus által végzett művelet, mely a szálkás szőrű (schnauzerek, szálkás szőrű tacskó, skót terrier, cairn terrier, west highland white terrier, ír farkaskutya, norfolk terrier, stb.), a drótszőrű fajták (drótszőrő magyar vizsla, drótszőrű német vizsla, welsh terrier stb.) és a vegyes szőrzettel rendelkező fajták (szetterek, spánielek) ápolásánál jellemző.  Nem lehet helyettesíteni a géppel vagy ollóval történő nyírással. Trimmelést csak azoknál a kutyafajtáknál lehet végezni, melyek koronaszőrzettel rendelkeznek. A koronaszőr más szerkezetű, mint a fedőszőr, amely szinte minden kutyánál megtalálható, a szerkezete (velőállomány) a nyírásnál megsérül. Tehát ha egy „trimmelős" kutyát megnyírunk, valószínűleg soha többé nem lehet majd trimmelni.

A műveletet a gazdi vagy a kutyakozmetikus legszebben kézzel tudja elvégezni mindenféle szerszám nélkül, de ez egy igen hosszadalmas feladat, és nem minden egyednél alkalmazható. Ahhoz, hogy jól trimmelhető legyen a szőrzet, több feltétel együttes megléte szükséges. A trimmelésre megfelelő szőrzet kialakulása függ a kutya korától is, a tartás módjától is, de mindig nagyon fontos, hogy a koronaszőrzet érett legyen, azaz elhalt szőrszálakból álljon. A kutyakozmetikusnak ezt ellenőriznie kell trimmelés előtt azért is, nehogy fájdalmat okozzon a kutyának. A szakszerűen végzett trimmelés nem fájdalmas, sőt, bőrük jobban levegőzik, ezért megkönnyebbülést jelent a kutyáknak.

A frissen fürdött kutyát nem lehet trimmelni, a fürdés után (de akár egy nagy eső után is!) legalább egy hetet várjunk, amíg kutyakozmetikushoz fordulunk.

Kézi trimmelésnél kis tincsekkel kell haladni, mert a kutyakozmetikus így könnyebben tudja az elhalt szőrszálakat eltávolítani. Fajtánként különböző időközönként kell trimmelni, de általában 2-3 havonta szükséges. A szőrzet érése egységessé válik a rendszeres trimmeléssel, a szőrzet folyamatosan megújul, fényes és szép lesz. Az elhalt szőrzet fénytelen, fakó és durva. Különböző eszközök állnak rendelkezésre a kutyakozmetikában, melyekkel trimmelhetünk: trimmelőkések, trimmelő kő, gumiujj, coat-king, stb.

Néhány egyed szőrzete nem alakul ki megfelelően, vagy keverék kutyusoknál esetleg nem tipikusan „trimmelős" szőrzet fejlődik. Kölyök korban már kiderülhet, ha nem megfelelő, de elősegíthető az érési folyamat úgy, hogy másnaponta sűrű fogú fésűvel a kutya szőrét átkeféljük. Ez azért is jó, mert hozzászokik, és a későbbiekben a kutyakozmetikus kezében már nem fog félni.

Amennyiben Ön nem tudja megítélni, milyen szőrzete van a kutyájának, kérje ki a kutyakozmetikus véleményét, akár már a kiszemelt kölyök megvásárlása előtt is!

 

 

A fülek tisztántartása

 

A fülek belső oldalának tisztántartása fontos feladat, főleg hosszú, lógó fülű ebeinknél. A zsíros, bedugult, túl szőrös fül könnyen begyulladhat. A gyulladás tünete lehet, ha kutyánk érzékenyen reagál érintésre, vagy gyakran vakarja, rázogatja fülét, fejét. A gyulladt fül belül piros, és jellegzetes illatú.

A kutyakozmetikus egy fültisztító szerrel átitatott vattával a kézzel elérhető belső fülkagylót kitörli, eltávolítja a lerakódott szennyeződést.

Bizonyos fajtáknál (uszkár, bolognese) a fülszőrt is ki kell szedni. Ez a művelet fájdalmas lehet, főleg, ha már kialakult a gyulladás. A rendszeresen kozmetikázott kutyáknál egyszerre általában kevesebb szőr nő, és akár kézzel is kiszedhető. Különböző porok alkalmazásával a fájdalomérzet minimálisra csökkenthető.

 

A kutyák karmainak ápolása

 

A karmok ápolása szintén nagyon fontos, hiszen a túlnőtt, beszakadt karom a kutya járását teszi nehézzé, és balesetveszélyes is lehet.

Rendszeresen, minden fajtánál ellenőrizni kell a farkaskörmök állapotát. Farkasköröm egy-két fajta kivételével csak a mellső lábak belső oldalán van. A farkaskörmöket azoknál a kutyáknál is le kell vágni, akik egyébként lekoptatják karmaikat, mert bekunkorodik, és bármibe beakadva akár le is szakadhat.

A karomvágás speciális eszközökkel történik. Lehet ollóval, de akár reszelhető is. A karmok főként a keveset mozgó, idősebb kutyusoknál nőnek meg nagyon hosszúra.

 

 

 

Asztali nézet